Agility

 

 Na úvod, by som chcel stručne napísať, čo vlastne agility je.
Agility je kynologický šport, v ktorom pes pod vedením psovoda prekonáva určené prekážky na trati (parkúre) za čo najrýchlejší čas a s najmenším počtom trestných bodov na prekážkach. Presné podmienky a pravidlá tu nebudem vypisovať, lebo by to bolo veľmi zdĺhavé a navyše má každý možnosť si ich prečítať na www.agility.sk

 

V Jaklovciach sa začalo s agility v neoficiálnej forme v roku 1998. Vtedy sa tomu hovorilo Detské prázdninové preteky o pohár Kynologickej Revue. Tento pretek si svoju tradíciu zachoval dodnes a deti ako aj diváci sa môžu tešiť každý rok na Kynologický deň.     K oficiálnej forme agility došlo v roku 2005, po vyhlásení mojej dcéry (vtedy 10. ročnej), že ak existuje na Slovensku okrem Jaklovského preteku aj iný ona chce so svojou sučkou pretekať aj inde. Tak som začal zisťovať najprv v klube ŠK – Severan, či niečo o takých pretekoch vedia. Dozvedel som sa napokon od pani rozhodkyne Denisy Drugdovej, na VII. Kynologickom dni, ktorého sa moja dcéra zúčastnila ako pretekár a obsadila vo svojej kategórii pekné 4. miesto, že nasledujúci víkend je oficiálny pretek vo Vyšnom Slavkove pri Poprade. Po zhliadnutí preteku a rozhovore vtedy s hlavnou trénerkou a jedinou medzinárodnou rozhodkyňou Slovenska pani Ivetou Lukáčovou, som sa rozhodol po dohode s vedením klubu ŠK- Severan, že budem s dcérou trénovať a podľa záujmu verejnosti aj s inými členmi.

Prešiel rok a ŠK – Severan mal prvého člena na oficiálnych pretekoch. Je samozrejmosťou, že tak ako v každom športe sa na výsledky čaká, nebolo to inak ani u nás. Prvý veľký úspech prišiel v roku 2007. Najprv náš klub usporiadal 1. ročník Jaklovských agility pretekov v rámci IX. Kynologického dňa. O necelé 2 mesiace sa naša bývala členka stala Majsterkou Slovenska detí a naša členská základňa sa rozrástala a rozrastá sa dodnes. V ďalšom roku sa členovia sekcie agility zúčastňovali veľkej väčšiny slovenských pretekov ako aj zahraničných hlavne v Českej republike. Podarilo sa obhájiť titul z predošlého roku a priniesť viacero umiestnení z rôznych pretekov. V roku 2009 už v sekcii agility pretekalo spolu 10 pretekárov s výkonnostnými zošitmi. Bohužiaľ náš klub na vlastnú žiadosť opustili dve členky a prestúpili do iného klubu. Jedná z nich bola spomínaná majsterka Slovenska. Napriek tomu sme sa s dvoma členkami zúčastnili European open junior v Maďarskej Gyule. Po veľmi krátkej kariére týchto dvoch pretekárok sa jednej z nich podaril v prvý deň pretekov husársky kúsok, keď sa spomedzi 84 pretekárov Európy umiestnila na peknom 6. mieste(najlepšie zo Slovákov).Škoda, že to v nedeľňajšom behu už tak dobre nevyšlo a dobehla až na 26.mieste celkovo skončila na 16. mieste. Ďalším úspechom v tomto roku bolo získanie titulu Majster Slovenska detí našou členkou, ktorá bola aj účastníčkou EOJ v Maďarsku. Samozrejme, ostatní pretekári sa zúčastňovali rôznych pretekov na Slovensku a často sa umiestňovali na popredných miestach.Určite nechcem opomenúť ani tých ktorí sa zúčastňovali rôznych neoficiálnych pretekov a tak získavali skúsenosti do oficiálnych pretekov.
Na záver chcem všetkým popriať v ďalších rokoch veľa úspechov, šťastia a hlavne zdravia tak ľuďom ako aj psom, bez ktorých by sme tieto úspechy a radosti nikdy nespoznali.

 

Podpredseda pre sekciu Agility:
Jaroslav Krupár

 

 

 

 

Zápisnica zo Združenia delegátov 8.11.2014 TU

Návrh kvalifikácie MS FCI 2015 TU

Návrh kvalifikácie EO 2015  TU 

MSRDaM 2015 TU

Kvalifikačné podmienky EOJ 2015 TU

Kandidatúra klubu Skiper MSR 2015 TU

Zápisnica zo Združenia delegátov 1.3.2014 TU